Fåglar i akvarell 6 st 1800-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÅGLAR I AKVARELL (6). 6 akvareller av fåglar, 1800-tal. 3 signerade R. Taner, 1811, övriga osignerade. Ca 290x195 mm. Bl.a. rapphöna, bergfink, koltrast. Samtida anteckningar på engelska på vissa.

Fläckar i hörn på vissa, några småfläckar och veck, några hål efter upphängning.

736845

2020-02-16