Dahlberg planscher över städer 14 st

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DAHLBERG - PLANSCHER ÖVER STÄDER (14). 1700-tal. NORRLAND MM. Torneå, Sundsvall, Umeå, Söderhamn, Hudviksvall, Hernösand, Åmål, Nora, Lindesberg, Avesta, Sala (2), Karlstad, Hedemora. Graverade vyer ur Dahlbergs Suecia Antiqua, ca 135x350 mm., men varierar något. Där förekommer ofta två stadsvyer på samma blad, här är dessa är delade.
14 st.

Någon lagning, vissa med ny marginal, några småfläckar, ibland nära skurna. Mittveck.

736918

2020-02-16