Dahlberg planscher över städer 16 st
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAHLBERG - PLANSCHER ÖVER STÄDER (16). 1700-tal. Norrköping, Skenninge, Söderköping, Strängnäs, Torshälla, Enköpning, Vimmerby, Västerås, Askersund, Norrtälje, Östhammar, Öregrund, Kristinehamn, Borås, Falköping.
Graverade vyer ur Dahlbergs Suecia Antiqua, ca 135x350 mm., men varierar något. Där förekommer ofta två stadsvyer på samma blad, här är dessa är delade.
16 st.
Någon lagning, vissa med ny marginal, några småfläckar, ibland nära skurna,några upplimmade. Mittveck.
736920
2020-02-16