Dahlberg planscher över städer 10 st
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAHLBERG - PLANSCHER ÖVER STÄDER (10). 1700-tal. Graverade vyer ur Dahlbergs Suecia Antiqua, ca 255x350 mm., men varierar något. Här förekommer oftast två stadsvyer på samma blad.
Enköping / Norrtälje (2), Sala/Avesta (2), Köping (2), Piteå, Västervik / Vimmerby, Gripsholm, Strängnäs /Torshälla. 10 st.
Någon lagning, vissa med ny marginal, några småfläckar, ibland nära skurna, mittveck.
736942
2020-02-16