Dahlberg planscher över städer 10 st

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DAHLBERG - PLANSCHER ÖVER STÄDER (10). 1700-tal. Graverade vyer ur Dahlbergs Suecia Antiqua, ca 255x350 mm., men varierar något. Här förekommer oftast två stadsvyer på samma blad.
Enköping / Norrtälje (2), Sala/Avesta (2), Köping (2), Piteå, Västervik / Vimmerby, Gripsholm, Strängnäs /Torshälla. 10 st.

Någon lagning, vissa med ny marginal, några småfläckar, ibland nära skurna, mittveck.

736942

2020-02-16