Karmstol gustaviansk stil
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålad, klädd i naturfärgat linne, sitthöjd ca 42, höjd 86 cm
Senare bemålning, slitage, omklädd
737039
2020-02-16