Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol

Klubbat för:

4 200 SEK

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "The Deposit (Les Arrhes)", ur Les Âmes mortes (Dead Souls), plate XXXVII, otydligt signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning/torrnål, bildmått ca 21,5x28 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad

737411

2020-02-20