Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol
Klubbat för:
4 200 SEK
2 000 SEK
MARC CHAGALL (1887-1985): "The Deposit (Les Arrhes)", ur Les Âmes mortes (Dead Souls), plate XXXVII, otydligt signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning/torrnål, bildmått ca 21,5x28 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Oramad
737411
2020-02-20