Vladimir Yakovlev Russia oil painting 1968
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
VLADIMIR IGOREVICH JAKOVLEV/YAKOVLEV (Ryssland 1934-1998): Damporträtt, på baksidan signerad och daterad -68, olja på kartong, 68x47 cm
Portrait of a woman, a tergo signed and dated -68, oil on cardboard, 68x47 cm
Gåva från Alexander Kostakis, son till den kände konstsamlaren George Kostakis,
"Till min käre vän Zipa som minne från Sascha. Athen september 1991"
PROVENANCE
Gift from Mr Alexander Kostakis, son of Mr George Kostakis, Kostakis collection
Konstantin Apazidis, Stockholm, inherited to the current owner.
737448
2020-03-08