Ampel 1800-talets andra kvartal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
AMPEL, 1800-talets andra kvartal, för sex ljus, delvis brännförgylld och mörkpatinerad mässing, takfäste med dekor av ymnighetshorn, ljusringen med palmetter, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, botten med kotteknopp, höjd 102, diameter 105 cm
Ställvis lagningar och slitage, förgyllningen med ställvisa bättringar
737682
2020-02-16