Väggtelefon L.M. Ericsson 1890
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGTELEFON, L.M. Ericsson & C:o, daterad på etikett 17/7 1890, med kolstavsmikrofon, fanerad med mahogny och valnöt, detaljer i mässing och förnicklad metall, bemålad batterilucka i plåt, märkt med etikett Lars Olson Antikvitetshandlare Upsala, höjd 77 cm
PROVENIENS: Antikvitetshandlare Lars Olson, Uppsala
Stopalo
Bruksslitage, batterilucka något anlupen
737845
2020-03-08