Väggtelefon L.M. Ericsson 1890

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄGGTELEFON, L.M. Ericsson & C:o, daterad på etikett 17/7 1890, med kolstavsmikrofon, fanerad med mahogny och valnöt, detaljer i mässing och förnicklad metall, bemålad batterilucka i plåt, märkt med etikett Lars Olson Antikvitetshandlare Upsala, höjd 77 cm

PROVENIENS: Antikvitetshandlare Lars Olson, Uppsala
Stopalo

Bruksslitage, batterilucka något anlupen

737845

2020-03-08