Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Tchitchikov Arrives at the Ball" (Apparition De Tchitchikov Au Bal), ur Les Âmes mortes (Dead Souls), plate LXII, signerad i plåten,Tériade Éditeur, 1948, etsning/torrnål, bildmått ca 22x27,5 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

737902

2020-02-20