Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Le Garde Au Réverbère" ur Les Âmes mortes (Dead Souls), signerad i plåten,Tériade Éditeur,1948, plate LXV, etsning/torrnål, bildmått ca 27,5x22 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad, hanteringsveck i marginalen

737905

2020-02-20