David Klöcker Ehrenstrahl, kopia efter, olja

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL (1700-tal), kopia efter: Porträtt av Charlotta Elonora Tungel (1660-1697), née Sparre, iklädd gråvit klänning, rött draperi, gift med lagman Johan Lagman - midjebild, olja på duk, 80x65 cm.

Statens porträttarkiv (SPA) 1925:1806

PROVENIENS: Fru G. Vult von Steijern, Saltsjöbaden

Hårt renoverad, påmålningar, retuscher, ny fernissa, ny spännram, senare påskrift på baksidan

738251

2020-02-26