Lucas von Breda d.ä., kopia efter, olja

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LUCAS VON BREDA D.Ä. (1700-tal), kopia efter: Porträtt av Anna Tungel (död 1724), née Kruse af Elghammar, iklädd gul klänning, blå kappa, gift med lagman Johan Lagman - midjebild, olja på duk, 78x64 cm.

Statens porträttarkiv (SPA) 1925:1801

PROVENIENS: Fru G. Vult von Steijern, Saltsjöbaden - midjebild

Hårt renoverad, påmålningarn, ny fernissa, ny spännram, senare påskrift på baksidan

738252

2020-02-26