David Klöcker Ehrenstrahl, kopia efter, olja

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL (1700-tal), kopia efter: Porträtt av Lagman Johan Tungel (1630-tal - 1708), brokaddräkt, röd mantel - bröstbild, olja på duk, 80x65 cm

PROVENIENS: Fru G. Vult von Steijern, Saltsjöbaden

LITTERATUR: Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1750 i svenska porträttarkivets samlingar, Vol. II, 1939, omnämnda sidan 868

Hårt renoverad

738253

2020-02-26