Arabia matservisdelar modell Diamant 1920-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVIS, Arabia, "Diamant", 1920/30-tal, 73 dlr, bestående av 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assieter, 12 djupa tallrikar, 10 djupa tallrikar modell mindre, 4 ovala upplägsningsfat i olika storlek, 4 skålfat, 2 mindre skålfat, 2 såskar varav 1 utan fat, 1 gräddkanna, 1 mjökkanna, 1 terrin med lock, samtliga djupstämplade i godset
Krackelyr, vissa med missfärgning, mikronagg kan förekomma, något nött dekor
738492
2020-02-23