Stolar 1 par Anders Gunnesson
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska Lindomearbeten, signerade AGS, (Anders Gunnesson 1771-1831), skuren dekor, genombrutna ryggbrickor med krönande humlekvist, kopplade benställningar, sitsarna klädda med mönstrad textil, sitthöjd ca 45 cm.
Bruksslitage, sprickor, en plugg saknas, senare sitsar, målning samt klädsel, ostadiga, lagningar.
738686
2020-02-28