Stolar 1 par Anders Gunnesson

Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson
Stolar 1 par Anders Gunnesson

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOLAR, 1 par, gustavianska Lindomearbeten, signerade AGS, (Anders Gunnesson 1771-1831), skuren dekor, genombrutna ryggbrickor med krönande humlekvist, kopplade benställningar, sitsarna klädda med mönstrad textil, sitthöjd ca 45 cm.

Bruksslitage, sprickor, en plugg saknas, senare sitsar, målning samt klädsel, ostadiga, lagningar.

738686

2020-02-28