Stig Lindberg vaser Gustavsberg studio

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), vaser, 6 st., Gustavsberg studio 1956-57, 1963, 1964, 1964, 1967 och 1967, delvis inpressad geometrisk dekor, grön och brun glasyr, signerade Gustavsberg studio Stig L, höjd 5,5-13 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Undertill märkta med nummer, en vas med mikronagg under fotringen

738711

2020-02-22