Pehr Hilleström tillskriven, Stilleben
Klubbat för:
240 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
PEHR HILLESTRÖM (1732-1816), tillskriven: Stilleben med skål, skinka på tennfat, mortel och äpplen, olja på duk, 52,5 x 62 cm
Jämför med målning i Nationalmusei samlingar (NM 6878), Stilleben med skinka på tennfat, fajansservis samt skål med krusbär och vinbär, 52x67 cm
PROVENIENS
VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping
därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping
Dubblerad , smärre färgbortfall
738733
2020-03-08