Pehr Hilleström tillskriven, Stilleben

Klubbat för:

240 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

PEHR HILLESTRÖM (1732-1816), tillskriven: Stilleben med skål, skinka på tennfat, mortel och äpplen, olja på duk, 52,5 x 62 cm

Jämför med målning i Nationalmusei samlingar (NM 6878), Stilleben med skinka på tennfat, fajansservis samt skål med krusbär och vinbär, 52x67 cm

PROVENIENS
VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping
därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping

Dubblerad , smärre färgbortfall

738733

2020-03-08