Skulptur kentauren
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SKULPTUR, 1900-talets första kvartal, kentauren, svärtat trä och gulmetall, silverplakett daterad 1913, höjd 37 cm
PROVENIENS: Stopalo
Jämför Sigrid Fridmans skulptur Kentauren, utförd på 1930-talet och placerad i Observatorielunden, Stockholm
738850
2020-02-22