Skulptur kentauren

Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren
Skulptur kentauren

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKULPTUR, 1900-talets första kvartal, kentauren, svärtat trä och gulmetall, silverplakett daterad 1913, höjd 37 cm

PROVENIENS: Stopalo

Jämför Sigrid Fridmans skulptur Kentauren, utförd på 1930-talet och placerad i Observatorielunden, Stockholm

738850

2020-02-22