Tripod Grand Tour souvenir
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRIPOD, omkring 1900, Grand Tour souvenir, efter Isis-tripoden, patinerad brons, höjd 19 cm
PROVENIENS: Stopalo
Förlagan är hämtad från den antika tripod, vilken upptäcktes i Isis templet under utgrävningar av Pompeji på 1760-talet. Designen kom att få spridning till hantverkare runtom Europa genom Francesco Piranesis gravyrer. Den egyptiska Isis-kulten hade kopplat greppet om Rom under 1:a århundradet e.Kr., då man började dyrka den mäktiga fruktbarhetsgudinnan, något som fortsatte fram till 6:e århundradet.
Något stukad
738874
2020-02-22