Tripod Grand Tour souvenir

Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir
Tripod Grand Tour souvenir

Klubbat för:

2 200 SEK

2 000 SEK

TRIPOD, omkring 1900, Grand Tour souvenir, efter Isis-tripoden, patinerad brons, höjd 19 cm

PROVENIENS: Stopalo

Förlagan är hämtad från den antika tripod, vilken upptäcktes i Isis templet under utgrävningar av Pompeji på 1760-talet. Designen kom att få spridning till hantverkare runtom Europa genom Francesco Piranesis gravyrer. Den egyptiska Isis-kulten hade kopplat greppet om Rom under 1:a århundradet e.Kr., då man började dyrka den mäktiga fruktbarhetsgudinnan, något som fortsatte fram till 6:e århundradet.

Något stukad

738874

2020-02-22