Blåsbälg Dogon

Blåsbälg Dogon
Blåsbälg Dogon
Blåsbälg Dogon
Blåsbälg Dogon
Blåsbälg Dogon
Blåsbälg Dogon

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BLÅSBÄLG, Dogon, Mali. Blåsbälg, trä, med skuren dekor, bälgar av skinn fästa med snöre, pipor i stål från skrotad moped av märket Peugeot. tillverkad ca 1900-talets mitt, längd ca 125cm inkl säckarna .

Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, förvärvad direkt från bysmeden Bourema Say i byn Tireli på 1980-talet

Litteratur
Walter van Beek, ´Dogon, Africas people of the Cliffs´, Abrams 2001, avbildad sid. 42.

Bruksslitage.

739006

2020-02-22