Dogon pall
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PALL, Dogon, Mali. Ceremoniell pall ´Dalewa´ för ´Orobarou´. Trä med skuren dekor, bemålning med lera mm, hängen med glaspärlor och kaorisnäckor, Trolig tillverkning 1900-talets första del. Senast använd ca 1967 i Sigi-ceremoni, höjd 60 cm.
Vid Sigi-ceremonien välkomnar en utvald ung kvinna ´Yasigin´ den till byn återvändande ´Orubaru´ som varit ute i bushen med den gamle Orubarun vars funktion han därmed övertar och blir byns maskmästare.
Magnus Andersson är adopterad med namnet Monobem av byn Tireli, och har som bymedlem rätt att förvärva föremål som annars inte säljs till utomstående.
Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, insamlad på 1990-talet.
739010
2020-02-22