Kanotför, Asmat
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANOTFÖR, Binerbis, Citak, Asmat, Nya Guinea. Kanotför ´Perhau´. Insamlad , höjd 94cm
Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, insamlad i byn på Dairam Kaburfloden (Holländska namnet Becking-floded) under 1980-talet, funnen liggande i lera i byns utkant, sannolikt tillverkad på 1960-talet
Ålderdomsförändringar
739011
2020-02-22