Nils Olof Bonnier

Nils Olof Bonnier
Nils Olof Bonnier

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NILS OLOF BONNIER (1945-1969), Figur, signerad och numrerad 65/180, färgserigrafi, bladmått ca 65x50 cm

HISTORIK:
Nils Olof Bonnier, utbildad på Valands konstskola i Göteborg, var medlem i den radikala konstnärsgruppen Björnligan. Den 22 maj 1969, på båten Birger Jarl mellan Helsingfors och Stockholm, efter en skolresa med konstskolan Valand till Leningrad, försvann Bonnier spårlöst. Han blev endast 24 år gammal.

Filmen Konstnären som försvann från 2012, av Johan von Sydow avhandlar Bonniers konstnärskap och försvinnande

Fläck, gulnader, mindre kantskada

739066

2020-02-19