Svenska planschverk 1800-talet, 2 vol.

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKA PLANSCHVERK 1800-TAL (2). BERG, JOHAN AUGUST. Sverige framstäldt i taflor. Nittiosexitografier i tontryck med beskrifvande text af Joh. Aug. Berg. Göteborg, D. F. Bonniers Förlag, u. å. (1850-55).
Tvär folio. 250 x 325 mm. 95 tonlitograferade och 1 färglitograferad plansch. Nött och trasigt samtida halvfranskt band. Lagerfläckig, texten bruntonad.

Tillsammans med: FORSSELL, CHRISTIAN DIDRIK & GRAFSTRÖM, ANDERS. Ett år i Sverige. Taflor af svenska almogens klädedrägt, lefnadssätt och hemseder, samt de för landets historia märkvärdigaste orter, tecknade af J. G. Sandberg, beskrifne af A. Grafström och utgifne af C. Forssell. Stockholm, hos Johan Hörberg, 1827.
4:o. 263 x 200 mm. (4), 128 s. Handkolorerat litograferat titelblad, 47 handkolorerade litopgraferade planscher. Saknar s. 129-137 samt det litograferade notbladet. Nött halvfranskt band. Några småfläckar. Lagad reva överst s. 127.

Inalles 2 volymer. Ej i detalj kollationerade. Andra verkets text ej komplett.

Se text!

739142

2020-03-01