Svenska planschverk 1800-tal, 2 vol.

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKA PLANSCHVERK 1800-Tal (2). (SANDBERG, JOHAN GUSTAV). Ett år i Sverige. (Stockholm), 1827.
4:o. 269 x 195 mm. Handkolorerat graverat titelblad, 47 handkolorerade graverade planscher.
Hårt nött och trasigt samtida skinnryggsband. Några planscher litet lagerfläckiga, plansch 8 (Fahlu grufva) mer. Ljusa fläckar på plansch 41.
Endast planscherna.

Tillsammans med: BERG, JOHAN AUGUST. Sverige framstäldt i taflor. Nittiosex litografier i tontryck med beskrifvande text af Joh. Aug. Berg. Göteborg, D. F. Bonniers Förlag, u. å. (1850-55).
Tvär folio. 289 x 410 mm. (99) textblad. 95 tonlitograferade och 1 färglitograferad plansch. Nött rött samtida halvfranskt med guldornerad rygg och marmorerade snitt (F. Richter, Göteborg). Texten genomgående bruntonad och lagerfläckig, några planscher obetydligt lagerfläckiga.

Inalles 2 volymer. Ej i detalj kollationerade. Första verket saknar texten av Forsell och Grafström.

Se text!

739187

2020-03-01