Kaffeservis flintgods England Mandarinporslin

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KAFFESERVIS, 11 dlr., flintgods, England, 1800-talets första hälft, kopior av kinesiskt "mandarinporslin", bestående av 2+2 kaffekoppar (endast en med fat), 3 skålfat, 2 assietter samt 2 mindre fat, diameter ca 8-21 cm

Samtliga delar med omfattande slitage, missfärgningar, sprickor, lagningar

739224

2020-02-22