Kaffeservis flintgods England Mandarinporslin
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KAFFESERVIS, 11 dlr., flintgods, England, 1800-talets första hälft, kopior av kinesiskt "mandarinporslin", bestående av 2+2 kaffekoppar (endast en med fat), 3 skålfat, 2 assietter samt 2 mindre fat, diameter ca 8-21 cm
Samtliga delar med omfattande slitage, missfärgningar, sprickor, lagningar
739224
2020-02-22