Sabel
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer, klingan med etsad och förgylld dekor, fäste ägarmärkt HST, klingan märkt E Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, längd ca 94 cm, fodral medföljer
Proveniens: Öv.löjtn. Hans Törnblom 1888-1973, SM-guld i fäkntning 1921
Smärre slitage
739325
2020-02-19