Sabel
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer, klingan med etsad dekor, fäste märkt MEA, svart stålbalja ägarmärkt HST, längd ca 100 cm, portopé
Proveniens: Öv.löjtn. Hans Törnblom 1888-1973, SM-guld i fäkntning 1921
Slitage, avslag på kavel
739326
2020-02-19