Luxus, blombord och taklampor, 1 par
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, (3 dlr) blombord och två lampor, Luxus, Vittsjö, 1960-tal, kopplad benställning av jakaranda, insats av rostfritt stål, lampor av rostfritt stål med detaljer av jakaranda, bordets höjd 50, 75x26 cm, lampornas höjd exklusive sladd 24,5 cm
LITTERATUR
Jämför Bo Sigeback, Under Luxus tak brödraparet Uno och Östen Kristainsson med design för hem och offentliga miljöer, 2008, bild s. 72.
Smärre slitage på blombord, mindre spår från vatten, lampor ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen
739488
2020-02-23