Trädgårdsurna 1800-tal

Trädgårdsurna 1800-tal
Trädgårdsurna 1800-tal

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, England 1800-talets tredje kvartal, mediciform, godronnerad bas, uppsvängd form med hänklar i form av lejonmaskaroner, stämplad LONDON POTTERY STIFF & SONS LAMBETH, postament 1800-talets slut, stämplat DOULTON & CO LIMITED LAMBETH, stengods, höjd 110, diameter 45 cm

Utomhuspatina, ställvisa nagg och avslag

739654

2020-03-08