Kaffekanna, rokoko

Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko
Kaffekanna, rokoko

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KAFFEKANNA, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft, bukig form med dekor av akantus, svärtat trähandtag, lockknopp i form av blomma, försilvrad mässing, höjd 22 cm, mynningen med lagningar

LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Antikt, Stockholm 1989, sidan 108, jämför avbildad kaffekanna

739691

2020-03-08