Tekanna Kina kompaniporslin
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), ovoid form, vapenporslin, europeiserande dekor av strödda blommor och adelsvapen (Lagerheim) med festong i emaljfärger, järnoxid samt sepia, detaljer i guld, höjd ca 12,5, längd 23 cm
PROVENIENS: Den friherrliga ätten Lagerheim
Omfattande lagningar
740068
2020-03-01