Tekanna Kina kompaniporslin

Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin
Tekanna Kina kompaniporslin

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), ovoid form, vapenporslin, europeiserande dekor av strödda blommor och adelsvapen (Lagerheim) med festong i emaljfärger, järnoxid samt sepia, detaljer i guld, höjd ca 12,5, längd 23 cm

PROVENIENS: Den friherrliga ätten Lagerheim

Omfattande lagningar

740068

2020-03-01