Bestick nysilver Anders Gabriel Dufva Olga

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BESTICK, 34 dlr., nysilver, Anders Gabriel Dufva (verksam 1847-1933/72), Stockholm 1800-talets andra hälft, modell "Olga" (två olika varianter), bestående av: 24 matgafflar, 6 matskedar samt 4 bordsskedar, graverade med adelsvapen tillhörande den friherrliga ätten Lagerheim, längd ca 19-24 cm

PROVENIENS: Den friherrliga ätten Lagerheim

Slitage, något varierande längd/modell

740096

2020-03-01