Bordslampor 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BORDSLAMPOR, ett par, Restauration, Frankrike, delvis matterad och polerad brännförgylld brons, tripodformad fotplatta med bladstav, volutformade ben, bladhölstrad slät pelare med dekor av slingrande orm, höjd 67 cm

Smärre bruksslitage, släta pelare omförgyllda, omarbetade kandelabrar

740153

2020-03-08