Bordslampor 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BORDSLAMPOR, ett par, Louis-Philippe, Frankrike, delvis matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, tripodformad fotplatta, volutformade ben, bladhölstrad slät pelare, höjd 61,5 cm

Smärre bruksslitage, släta pelare omförgyllda, omarbetade kandelabrar

740160

2020-03-08