Bordslampor 1800-talets andra kvartal
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Louis-Philippe, Frankrike, delvis matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, tripodformad fotplatta, volutformade ben, bladhölstrad slät pelare, höjd 61,5 cm
Smärre bruksslitage, släta pelare omförgyllda, omarbetade kandelabrar
740160
2020-03-08