Hummertallrikar Svenskt Tenn
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, hummertallrikar, 8 st, blå glasmassa, för Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk, ca 30x22 cm, höjd ca 3 cm
Historik:Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik men kan med fördel även användas för frukt och kakor
Smärre bruksslitage, repor, smärre avslag längs fotringarna
740886
2020-02-29