Hummertallrikar Svenskt Tenn

Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn
Hummertallrikar Svenskt Tenn

Klubbat för:

3 200 SEK

2 500 SEK

JOSEF FRANK, hummertallrikar, 8 st, blå glasmassa, för Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk, ca 30x22 cm, höjd ca 3 cm

Historik:Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik men kan med fördel även användas för frukt och kakor

Smärre bruksslitage, repor, smärre avslag längs fotringarna

740886

2020-02-29