Tebord 1700-tal
Klubbat för:
37 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
TEBORD, 1700-tal, fajans, vitglaserad med dekor av polykroma blommor, saknar märkning undertil, underrede i björk, sengustavianskt, 1800-talets början, ljusbrickor, höjd ca 75, 80x57 cm
En ljusbricka saknar dragknopp, ytskador, brickan med lagningar o nagg
740929
2020-02-24