Fat och skålar med lock, japanska lackarbeten
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 16 st (ett extra lock), FAT, 17 st, lackarbeten, Japan, 1900-talets första hälft, röd lack med förgylld dekor, alla med individuella motiv föreställande figurscener, växter, djur och landskap, skålens diameter 13 cm, fatet 11 cm
PROVENIENS:
Inköpta på 1950-talet av den svenska ambassadören Tage Grönwall (1903-1988).
Obetydligt slitage
741016
2020-03-08