Fat och skålar med lock, japanska lackarbeten

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLAR MED LOCK, 16 st (ett extra lock), FAT, 17 st, lackarbeten, Japan, 1900-talets första hälft, röd lack med förgylld dekor, alla med individuella motiv föreställande figurscener, växter, djur och landskap, skålens diameter 13 cm, fatet 11 cm

PROVENIENS:
Inköpta på 1950-talet av den svenska ambassadören Tage Grönwall (1903-1988).

Obetydligt slitage

741016

2020-03-08