Salvador Dali
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SALVADOR DALI (Spanien 1904-1989)
Le Décamerone, komplett portfölj med 10 torrnålsgravyrer tryckta i färger, 1972, signerade och numrerade 105/150. Utgiven av Galerie Börjeson, Malmö
I. 17,3 x 12,5 cm S. 43 x 31,5 cm
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 552-561, Field 72-8
Kassetten medföljer
Bladens titlar:
Le Péché partagé (The shared Sin).
La Fiancée du roi de Garbe (The betrothed of the King of Algarve).
Le Diable en enfer (The Devil in Hell).
L´Ange Gabriel (The Angel Gabriel).
L´Enferdes Beutés cruelles (The Hell of Cruel Beauties).
La Femme adultère (The women Taken in Adultery).
Le Tonneau (The Tun).
Blanchefleur (Blanchefleur).
La Jument de Compére Pierre (Comrade Pierre´s Mare).
La Ressuscitée (The Woman Taken in Adultery).
741028
2020-02-29