Salvador Dali

Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SALVADOR DALI (Spanien 1904-1989)
Le Décamerone, komplett portfölj med 10 torrnålsgravyrer tryckta i färger, 1972, signerade och numrerade 105/150. Utgiven av Galerie Börjeson, Malmö
I. 17,3 x 12,5 cm S. 43 x 31,5 cm
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 552-561, Field 72-8

Kassetten medföljer

Bladens titlar:
Le Péché partagé (The shared Sin).
La Fiancée du roi de Garbe (The betrothed of the King of Algarve).
Le Diable en enfer (The Devil in Hell).
L´Ange Gabriel (The Angel Gabriel).
L´Enferdes Beutés cruelles (The Hell of Cruel Beauties).
La Femme adultère (The women Taken in Adultery).
Le Tonneau (The Tun).
Blanchefleur (Blanchefleur).
La Jument de Compére Pierre (Comrade Pierre´s Mare).
La Ressuscitée (The Woman Taken in Adultery).

741028

2020-02-29