Tallrikar skålar och fat, japanska lackarbeten

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLAR MED LOCK, 5 st, TALLRIKAR, 16 st, FAT, 4 st, lackarbeten, Japan, 1900-talets första hälft, röd resp svart lack med förgylld dekor, alla tallrikar och fat med individuella motiv föreställande blommor, växter och figurer, skålens diameter 11,5 cm, tallriken 20 cm, fatet 9,5 cm

PROVENIENS:
Inköpta på 1950-talet av den svenska ambassadören Tage Grönwall (1903-1988).

Obetydligt slitage

741073

2020-03-08