Supsked silver 1700-tal Stockholm

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SUPSKED, silver, Stockholm, 1720, åldersmannaranka, i det närmaste oläslig mästarstämpel, möjligen Anders Wilhelm Malthow(1702-1730), skedblad med graverad korsformad dekor, avslut av kerubhuvud, längd ca 14,5 cm

Skedblad med slitage/stötmärken

741288

2020-03-04