Vera Frisén oljemålning
Klubbat för:
4 200 SEK
2 000 SEK
VERA FRISÉN (1910-1990): Porträtt föreställande Ann-Marie Rundlöf, signerad Frisén, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 39,5 x 30,5
HISTORIK:
Vera Frisén ställde ut på Svensk-Franska konstgalleriet 1938 där hon uppmärksammades för sina utsökta blyertsteckningar. Hon hade sin första separatutställning 1941 på Galleri Färg och Form i Stockholm, där hon bl.a. hyllades som en svensk Schjerfbeck. Vera Frisén ställde bara ut någon enstaka gång efter detta och drog sig istället undan offentlighetens ljus. Enligt hennes egna anteckningar strävade hon efter att återge naturen så rent och sant som möjligt, att "blottlägga naturens sanning".
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars
741452
2020-03-08