Sylvia Leuchovius, vas och fat, Rörstrand

Klubbat för:

1 500 SEK

2 000 SEK

SYLVIA LEUCHOVIUS, vas och skålfat, Rörstrand 1960-tal, stengods, fatet unikt, vasen med dekor av cirklar i vitt och blått mot brun fond, signerad R ATELJE SL 3, höjd ca 22 cm, skålfatet med dekor av blomma i relief, glasyr i grå och blå nyanser, signerat R S. Leuchovius 917 (unikatmärkning), höjd 4, 21 x 23 cm

741580

2020-03-08